Make your own free website on Tripod.com
Independent Wrestling Revolution
IWR Heavyweight Championship
Home
IWR Heavyweight Championship
IWR Tag Team Championship
IWR King Of The Indies Championship
Yukon Braxton Memorial Championship

1-26-2002 Yukon Braxton (Sterling Heights, MI)

-Defeated Gabriel Brimstone to become the first ever IWR Heavyweight champion.

5-31-2002 VACATED

-Yukon Braxton was stripped of the title when he left the IWR.

6-22-2002 Mr. Insanity (Sterling Heights, MI)

-Defeated Homeless Jimmy for the vacant championship.

9-21-2002 VACATED

-Mr. Insanity was stripped of the title when he failed to appear for a scheduled title defense.

9-21-2002 "The Next" Bryer Wellington (Sterling Heights, MI)

-Defeated CK3 for the vacant championship.

4-19-2003 "Sweet" Stevie Lee (Sterling Heights, MI)

6-27-2003 VACATED

-Stevie Lee was stripped of the title for not defending within 30 days.

6-27-2003 N8 Mattson (Sterling Heights, MI)

-Pinned "The Future" Chris Sabin in an 8-man tag team match in which the winner of the pinfall would be awarded the vacant title.  The teams were: N8 Mattson/Truth Martini/Anthony Rivera/Bryer Wellington vs. Jimmy Jacobs/Elvis Elliott/NWA-TNA X Division Champ Chris Sabin/NWA World Champ AJ Styles.